PoE vs PoE+ vs PoE++ Switch: Nasıl seçilir?

PoE veya Power over Ethernet, yerel alan ağları (Lan’lar) için aynı Ethernet kablosu üzerinden hem veri hem de gücü güvenli bir şekilde sağlayan kanıtlanmış bir zaman tasarrufu ve para tasarrufu teknolojisidir. Mevcut pazarda, Power over Ethernet anahtar türlerine dikkat ederseniz, PoE anahtarları, PoE+ anahtarları ve PoE++ anahtarları olduğunu göreceksiniz. Ama bu üç PoE anahtarı türü hakkında ne biliyorsunuz? Ne ayrıcalıkları vardır? Ve aralarında doğru seçim nasıl yapılır?

PoE ve PoE Switch Nedir?

PoE nedir? PoE teknolojisi 2003 yılında IEEE 802.3 af standardı tarafından tanımlanmıştır. Bu standarda göre, Poe, VoIP telefonları gibi bir PD’nin (güçlendirilmiş cihaz), Ethernet kablolarındaki mevcut dört bükümlü çiftten sadece ikisini kullanarak 12.95 W PoE watt’a kadar almasını sağlar.

O zaman PoE anahtarı nedir? PoE anahtarı, PoE teknolojisinin uygulanmasına atıfta bulunur. Bir çeşit PSE (güç kaynağı ekipmanı) olarak işlev gören bir PoE anahtarı, ağ bağlantısını gerçekleştirmek için Ethernet kabloları üzerinden PDS’YE güç sağlayabilir. Böylece, 802.3 af anahtarı, 44V ila 57V arasında bir voltaj aralığı ile PoE portu başına 15.4 W’a kadar maksimum güç tüketimini destekler. ve PoE anahtarına bağlı PDS voltaj aralığı 37V ila 57V arasındadır.

PoE+ ve PoE+ Switch Nedir?

PoE + teknolojisi (IEEE 802.3 at standardı), 2009 yılında yayınlanan PoE teknolojisinin bir yükseltmesidir. Piyasadaki pd’ler, normal çalışması için 12.95 W’dan fazla PoE watt gerektiren kablosuz erişim noktaları gibi daha fazla watt gerektirme eğilimindedir. Bunu çözmek için, yüksek güç tüketimini destekleyebilen PoE Plus teknolojisi geliyor.

Bir PoE ağ anahtarına benzer şekilde, PoE plus anahtarı da iki çift üzerinden güç sağlar, ancak 42.5 v ila 57V voltaj aralığına sahip bir PD için 25.5 W’a kadar güç sağlayabilen ek bir güç sınıfı ekler. bir PoE+ anahtarının her portu tarafından sağlanan maksimum güç, 50V ila 57V voltaj aralığı ile birlikte 30W’DİR.

PoE++ ve PoE++ Switch Nedir?

Geniş cihaz uygulamalarına daha fazla güç katmanın peşinde olan IEEE 802.3 standardı, PoE+ teknolojisini 2018’de PoE++ ‘ ya (IEEE 802.3 bt standardı) yükseltmek için bir kez daha gereklidir. Poe++ iki tipe ayrılabilir: tip 3 ve tip 4. Tip 3, bir bakır kablodaki iki veya dört bükümlü çiftin 51W’A kadar bir PD’DE güç sağlamasını sağlar. tip 4, bir Ethernet kablosundaki dört bükümlü çift üzerinde bir PD’DE 71W’A kadardır. Bu arada, Cisco’nun tescilli teknolojisi UPoE (Ethernet üzerinden evrensel güç), IEEE PoE+ standardını bir PD’YE 51 watt’a iki katına çıkarmak için genişleten Poe++ tip 3’e benzer şekilde çalışır. Bazı durumlarda, UPoE ayrıca PoE++olarak da adlandırılır.

Power over Ethernet switch ve PoE plus switch’e yükseltme olarak, PoE++ switch, tip 3’ün altındaki her PoE portunda 60W’A ve tip 4’ün altındaki 100W’A kadar güç sağlayabilir.

PoE vs. PoE+ vs. PoE++ Switch: Hangisini Seçmelisiniz?

Yukarıda belirtilen girişe dayanarak, PoE vs PoE+, PoE vs work arasındaki ayrıntılı özellikleri özetleyen bir referans tablosu aşağıda sunulmuştur, bu da PoE anahtarını seçerken yardımcı olabilir, farklı gereksinimlere bağlıdır.

Sunulan rakamların teoride sadece değerli olduğunu unutmayın. Aslında, PoE serisi anahtarlar genellikle daha fazla bağlantı noktasına sahip bir anahtarın toplam güç kapasitesini aşırı sınırlar. Bunun nedeni, birçok cihazın maksimum güçten daha az kullanmasıdır. Örneğin, tüm Poe++ tip 4 bağlantı noktalarına sahip bir anahtarınız varsa, bu, hepsini maksimum 24×7 yükte kullanacağınız anlamına gelmez. Sonuç olarak, switch’e bağlamayı planladığınız tüm güçlü cihazlar için güç gereksinimlerini hesaplamanız ve PoE tasarımınız için ilgili yama kablolarını seçmeniz gerekir.

Açıkçası, PoE vs PoE + vs PoE++ anahtarları arasındaki temel farklar, uygulamalarını yansıtan çalışma modlarında ve güç kaynağında yatmaktadır. Bu an genellikle VoIP telefonları, sensörler, sayaçlar, iki antenli kablosuz erişim noktaları ve pan, tilt veya zoom yapamayan basit statik güvenlik kameraları gibi bir anahtardan daha az güç gerektiren 802.3 af 15.4 W güç dağıtım cihazlarını desteklemek için kullanılır. PoE + anahtarına gelince, pan, tilt veya zoom yapan daha karmaşık gözetim kameraları, altı antenli kablosuz erişim noktaları ve video IP telefonları gibi cihazları destekler. Daha yüksek bir güç watt ile, Poe++ tip 3 anahtarı video konferans sistemi bileşenleri ve bina yönetim cihazları gibi cihazları destekleyebilir. Ve Poe++ tip 3 anahtarı, dizüstü bilgisayarlar ve TV’ler gibi cihazları destekleyebilir.

Veri merkezinizin yalnızca Düşük standart güç seviyeleri gerektirdiğini varsayarsak, PoE anahtarlarına yapışabilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla ağ cihazıyla daha sağlam ve yüksek performanslı bir çeşitlilik oluşturmak istiyorsanız, Ayrıca bağlantı noktasının sınırlamalarını göz önünde bulundurmak istemiyorsanız, bir PoE+ veya PoE anahtarları seçmek doğru seçim olacaktır. Daha yüksek gereksinimlere veya yükseltme planlarına sahip altyapılar oluşturmaya başlarken, PoE+ veya PoE++ teknolojilerine bir göz atmak akıllıca olabilir. Ancak, herkesin tam bir yükseltmeye ihtiyacı yoktur. Mevcut PoE çözümünüz yeterli ise ve gereksinimlerinize uyuyorsa, mevcut PoE ağ tasarımınız olarak kalmak makul olabilir.

Sonuç:

Artan güç gereksinimleri nedeniyle, Ethernet üzerinden güç teknolojisi bu trendle birlikte gelişmektedir. Bununla birlikte, PoE tabanlı anahtar ayrıca PoE ağ anahtarından PoE + anahtarına ve PoE++ anahtarına yükseltildi. Bu makale PoE vb. arasındaki farklara ışık tutmaktadır. PoE + vs PoE++ anahtarı ve uygulamaları. Umarım bu yazı size uygun bir PoE ağ anahtarı seçme konusunda biraz ilham verecektir.