PoE vs PoE+ vs PoE++ Switch: Nasıl seçilir?

PoE veya Power over Ethernet, yerel alan ağları (Lan’lar) için aynı ethernet kablosu üzerinden hem veri hem de enerjiyi güvenli bir şekilde sağlayan kanıtlanmış bir zaman tasarrufu ve para tasarrufu sağlayan teknoloji girişimidir. Mevcut pazarda, power over ethernet türlerine dikkat ederseniz, PoE, PoE+ ve PoE++ türlerinin olduğunu göreceksiniz. Ama bu üç PoE anahtarı türü hakkında ne biliyorsunuz? Ne ayrıcalıkları vardır? Ve aralarında doğru seçim nasıl yapılır?

PoE ve PoE Switch Nedir?

PoE nedir?

PoE teknolojisi 2003 yılında Poe standardı olan IEEE 802.3af standardı tarafından tanımlanmıştır. Bu standarda göre, Poe, VoIP telefonları gibi bir PDs’in (powered devices) , Ethernet kablolarındaki mevcut dört bükümlü çiftten sadece ikisini kullanarak 12.95 watt’a kadar almasını sağlar.

PoE switch nedir?

PoE switch, PoE teknolojisinin uygulanmasına atıfta bulunur. Bir çeşit PSE (power sourcing equipment) olarak işlev gören bir PoE switch, ağ bağlantısını gerçekleştirmek için Ethernet kabloları üzerinden PDS’YE güç sağlar. Böylece, 802.3 af standardı switchi, 44V ila 57V arasında bir voltaj aralığı ile PoE portu başına 15.4 W’a kadar maksimum güç tüketimini sağlar. ve PoE switch bağlı PDS voltaj aralığı ise 37V ila 57V arasındadır.

PoE+ ve PoE+ Switch Nedir?

PoE + teknolojisi PoE standardı olan (IEEE 802.3 at standardı), 2009 yılında yayınlanan PoE teknolojisinin bir yükseltmesidir. Piyasadaki PDs’ler (powered devices), normal çalışması için 12.95 W’dan fazla PoE watt gerektiren kablosuz erişim noktaları için daha fazla watt ihtiyacı duymaktadır. Bunu çözmek için, yüksek güç tüketimini destekleyebilen PoE+ teknolojisi seçilmektedir.

Bir PoE network switch ve PoE + network switch de iki çift üzerinden güç sağlar, fakat 42.5 v ila 57V voltaj aralığına sahip bir PDs için 25.5 W’a kadar güç sağlayabilen ek bir güç sınıfı ekler. Bir PoE+ switch için her bir portu tarafından sağlanan maksimum güç aralığı ise 50V ile 57V arasında bir voltaj aralığı ile birlikte 30Watt’tır.

PoE++ ve PoE++ Switch Nedir?

Geniş cihaz uygulamalarına daha fazla güç katmanın peşinde olan IEEE 802.3 standardı, PoE+ teknolojisini 2018’de PoE++ ‘ ya (IEEE 802.3 bt standardı) yükseltmek için bir kez daha gerekti

Poe++ iki tipe ayrılır: tip 3 ve tip 4 olarak ;

Tip 3; bir bakır kablodaki iki veya dört çiftin 51W’A kadar bir PDs’den güç aktarmasını sağlar.

Tip 4 ; bir Ethernet kablosundaki dört çift üzerinde bir PDs’den 71W’A güç aktarımını sağlar

Not; Cisco’nun tescilli teknolojisi olan UPoE (Ethernet üzerinden evrensel güç), IEEE PoE+ standardını bir PDs’den 51 watt’ın iki katına çıkarmak için genişleten Poe++ tip 3’e benzer şekilde çalışır. Bazı durumlarda, UPoE ayrıca PoE++olarak da adlandırılır.

Power over Ethernet switch ve PoE + switch’e yükseltme olarak, PoE++ switch, tip 3’ün altındaki her PoE portunda 60W’A ve tip 4’ün altındaki 100W’A kadar güç sağlayabilir.

PoE vs. PoE+ vs. PoE++ Switch: Hangisini Seçmelisiniz?

Yukarıda bahsedilen anlatıma dayalı olarak, PoE ile PoE+ ve PoE++ arasındaki ayrıntılı özellikleri özetleyen bir referans tablosu aşağıda sunulmuştur; bu, farklı gereksinimlere bağlı olarak hangi PoE anahtarı seçeceğinize yardımcı olacaktır.

  giriş noktası PoE+ PoE++
IEEE Standardı IEEE 802.3af IEEE 802.3at IEEE 802.3bt
PoE Tipi Tip 1 Tip 2 Tip 3 Tip 4
Bağlantı Noktası Gücünü Değiştir
Maks. Port Başına Güç 15.4W 30W 60W 100W
Port Voltaj Aralığı 44–57V 50-57V 50-57V 52-57V
Güçlendirilmiş Cihaz Gücü
Maks. Cihaza Güç 12,95W 25.5W 51W 71W
Cihaza Gerilim Aralığı 37-57V 42,5-57V 42,5-57V 41.1-57V
kablolar
Kullanılan Bükümlü Çiftler 2 çift 2 çift 2-çift; 4 çift 4 çift
Desteklenen Kablolar Cat3 veya daha iyisi Cat5 veya daha iyisi Cat5 veya daha iyisi Cat5 veya daha iyisi

Sunulan rakamların teoride sadece değerli olduğunu unutmayın. Aslında, PoE serisi anahtarlar genellikle daha fazla bağlantı noktasına sahip bir switch toplam güç kapasitesini aşırı sınırlar. Bunun nedeni, birçok cihazın maksimum güçten daha az kullanmasıdır. Örneğin, tüm Poe++ tip 4 bağlantı noktalarına sahip bir switch varsa, bu hepsini maksimum 24×7 yükte kullanacağınız anlamına gelmez. Sonuç olarak, switch’e bağlamayı planladığınız tüm güçlü cihazlar için güç gereksinimlerini hesaplamanız ve PoE tasarımınız için ilgili cat kablolarını seçmeniz gerekir.

PoE vs PoE + vs PoE++ switchler arasındaki temel farklar, uygulamalarını yansıtan çalışma modlarında ve güç kaynağında yatmaktadır. Bu an genellikle VoIP telefonları, sensörler, sayaçlar, iki antenli kablosuz erişim noktaları ve pan, tilt veya zoom yapamayan basit statik güvenlik kameraları gibi bir anahtardan daha az güç gerektiren 802.3 af 15.4 W güç dağıtım cihazlarını desteklemek için kullanılır. PoE + switch’e gelince, pan, tilt veya zoom yapan daha karmaşık gözetim kameraları, altı antenli kablosuz erişim noktaları ve video IP telefonları gibi cihazları destekler. Daha yüksek bir güç watt ile, Poe++ tip 3 switch’i video konferans sistemi bileşenleri ve bina yönetim cihazları gibi cihazları destekleyebilir. Poe++ tip 3 anahtarı, dizüstü bilgisayarlar ve TV’ler gibi cihazları destekleyebilir.

Veri merkezinizin yalnızca düşük standart güç seviyeleri gerektirdiğini varsayarsak, PoE switch kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla ağ cihazıyla daha sağlam ve yüksek performanslı bir çeşitlilik oluşturmak istiyorsanız, Ayrıca bağlantı noktasının sınırlamalarını göz önünde bulundurmak istemiyorsanız, bir PoE+ veya PoE switch seçmek daha doğru seçim olacaktır. Daha yüksek gereksinimlere veya yükseltme planlarına sahip altyapılar oluşturmaya başlarken, PoE+ veya PoE++ teknolojilerine bir göz atmak akıllıca bir seçenek olabilir. Ancak, herkesin tam bir yükseltmeye ihtiyacı yoktur. Mevcut PoE çözümünüz yeterli ise ve gereksinimlerinize uyuyorsa, mevcut PoE ağ tasarımınız olarak kalmak makul olabilir.

Sonuç:

Artan güç gereksinimleri nedeniyle, Ethernet üzerinden güç teknolojisi bu trendle birlikte gelişmektedir. Bununla birlikte, PoE tabanlı anahtar ayrıca PoE ağ anahtarından PoE + switch’e ve PoE++ switche yükseltildi. Bu makale PoE vb. arasındaki farklara ışık tutmaktadır. Umarım bu yazı size uygun bir PoE ağ switchi seçimi konusunda biraz daha yardımcı olacaktır.