Kampüs Alan Ağının Tam Kılavuzu

yerel alan topluluğu, büyük alan topluluğu, Kampüs alanı topluluğu ve Metropolitan alan ağı, esasen en köklü ağ çeşitleridir. Bu ağlar, mesajların seyahat edebileceği alanı, hızlarını ve araçlar arasındaki iletişimi etkileyen diğer birçok parametreyi sınırlar. Aşağıda ana hatlarıyla kampüs topluluğu hakkında bir danışman ve bunun LAN ve MAN’dan farkı anlatılmaktadır.

Kampüs Alan Ağı Nedir?

Çoğu zaman, CAN, örneğin bir akademik kampüs, organizasyon kampüsü veya ordu üssü gibi sınırlı bir coğrafi mahallede birbirine bağlanan bir ağı tanımlayan Kampüs alan ağı anlamına gelir. CAN’ın en iyi örneği, ağın yönetim bloğunu, eğitim yapılarını, kütüphaneyi ve eğitimdeki farklı binaları birbirine bağladığı bir kurumdadır. Basitçe söylemek gerekirse, CAN tanımı, küçük bir disiplinin belirli ayarlarına sahip Metropolitan alan topluluğu gibidir.

Bununla birlikte, Kampüs alan ağı tanımı, onu yerel disiplin ağlarından daha büyük, ancak geniş alan ağlarından daha küçük yapar. Yerleşkeye sahip olan şirketler veya kurumlar, genellikle Kampüs konusu Ağ oluşturma aparatına ve altyapısına da sahiptir ve çalışır. Çoğu CAN, tek bir topluluk yazmak için toplu olarak birleştirilen yönlendiriciler ve anahtarlar aracılığıyla ilgili birkaç LAN içerir.

Ancak, ağa kablosuz veya kablolu olarak giren müşterilerin ağ içindeki diğer tekniklerle anında iletişim kurabilmeleri açısından tıpkı LAN’lar gibi çalışırlar. Bununla birlikte, kampüs disiplini topluluğunun iki baskın avantajı vardır.

Güvenlik

Diğer ağ türleri gibi değil, Kampüs disiplin ağı, çoğu durumda kampüs BT bölümü olan tek bir varlık aracılığıyla sürdürülür ve yönetilir. Topluluk yöneticileri, ağı kolayca açığa çıkarabilir, düzenleyebilir ve ağa erişime izin verebilir. İş gücü ayrıca yetkisiz girişi engellemek için CAN ve internet sağlayıcıları arasında güvenlik duvarları kurar. Müşterilerin erişebileceği internet bağlantı noktalarını veya web sayfalarını kısıtlamak için proxy sunucuları da kullanabilirler.

Yüksek hız

CAN topluluk tanımı içinde tanımlandığı gibi, CAN içindeki tebliğ bir mahalle topluluğu aracılığıyla durum alır. Bu nedenle, ağ içindeki bilgi geçiş hızı kesintisizdir ve normal web hızından daha iyi kalır. Bununla müşteriler devasa belgeleri hızlı bir şekilde paylaşabilir. Örnek olarak, web’e bağlandığında genişletilmiş bir videoyu verimli bir şekilde yüklemek muhtemelen birkaç saat sürecektir. Ancak bu tür videoların CAN üzerinden aktarılması birkaç dakika sürer.

CAN vs. LAN vs. MAN

CAN, LAN ve MAN arasındaki farklar tanımlarındandır. Birçoğu bir kampüs topluluğunun ne olduğuna bahse girebilirken, artık her kurum farklı ağ biçimlerinden farkını heceleyemez. Ne olursa olsun, yukarıda belirtildiği gibi CAN, bir kurum veya kurum kampüsü veya askeri üs içindeki birbirine bağlı bir topluluktur.

Öte yandan, yerel alan topluluğu olarak adlandırılan diğer herhangi bir durumda LAN, normalde 1 ile 5 km arasında değişen küçük bir coğrafi bölgeyi kaplayan bilgisayar ağlarını ifade eder. LAN, bir dizi yapıyı, bir üniversiteyi, konutu veya iş yerini kaplayabilir. Oldukça sık, LAN bağlantıları Ethernet kabloları aracılığıyla yapılır, ancak son kişi kontraları kablosuz bağlantılar aracılığıyla bir yazışmayı sürdürebilir.

MAN veya Metropolitan alan topluluğu, bir şehir veya coğrafi alanda kullanılan ve toplamda 50 ila 60 km arasında geniş bir aralığı maskeleyen bir bilgisayar ağıdır. LAN ve gücün aksine, MAN, çok sayıda komşu alan ağını olağan bir köprü kullanarak geniş bir topluluğa bağlayan yüksek hızlı bir ağdır. Genel olarak, omurga izleri olarak adlandırılan köprü, bilgi aktarım hızını artırmak için optik fiberler kullanır.

Aşağıda üç ağ türünün bir değerlendirmesi bulunmaktadır.

Yazılımına gelince, LAN, iş güvenliğini korurken yasa dışı kullanıcıların girişini reddetmek isteyen ajanslar kullanılarak da kurulacaktır. MAN’ın geniş çapta tanımlanmış bir yazılımı, birçok şehirde kullanılan kablolu televizyon ağıdır. MAN ağları, olağanüstü bölgelerde bulunan departman işyerlerini birbirine bağlamak için devlet kurumları ve özel şirketler tarafından kullanılır.

Sonuç olarak

Kampüs alanı Ağları genellikle bütçeniz dahilindedir, uygulanması kolay ve gereklidir. İdari iş yerleri, personel odaları, normal odalar, konferans salonları, pansiyonlar, spor salonları ve diğer alanlar arasında ortak bir topluluk sunarak birkaç blokta çalışan üniversitelerde ve şirket firmalarında paha biçilemez.