Fiber Renk Kodu Nasıl Belirlenir?

Yıllardır laboratuvarlarda ve veri tesislerinde özel fiber optik kablo çeşitlerini kullanıyoruz. 50/125 ve 62,5/125 çok modlu fiberleri veya Single modlu fiberleri bir araya getirmek yeşil bir ele has bir şey değil. 10 ve 100 binlerce lif. Neyse ki, uluslararası en ünlü yaklaşım olan EIA/TIA-598 gibi bu sorunları çözmek için yapılmış sistemler var. Optik fiber kabloların farklı formları ve sayıları için fiber renk kodunu içerir. Bu fiber optik kablo renk kodları, bir fiber optik kabloyu ceketinden, tamponundan, tüpünden, konnektöründen vb. tanımlamamızı destekler.

Dış Ceket Renk Kodu

Renkli dış kılıflar veya baskı, dış tesis ve tesislerde fiber kablo, Fiber dağıtım kabloları, fiber optik patch kablolar ve benzerleri üzerinde kullanılabilir. EIA/TIA-598’de, elyaf renk kodu, istisnai elyaf türleri için kılıf renk kodlarını tanımlar. Bu nedenle, sadece bir tür fiber içeren fiber optik kabloyu, kılıf renginden sorunsuz bir şekilde tanımlayacağız; belirtilen başka bir durum dışında, birden fazla fiber türü içeren bina kablosunun dış kılıfı, kablo içindeki fiberlerin miktarlarını ve çeşitlerini belirlemek için bir yayın açıklaması kullanacaktır, örneğin “12 Fiber 8 x 50/125, 4 x 62.5/125.”

Elyaf renk kodu standardında özel ceket renkleri dışında, dış ceket üzerindeki baskı elyaf sınıflandırmalarını anlatabiliyorsa farklı renkler de kullanılabilir. Bu tür renkler, marka ve kişi arasında kararlaştırılmalıdır.

İç Kablo Organizasyonel Fiber Renk Kodu

Çok fiberli bir kablonun içinde, karakter fiberleri fiber renk koduyla da uyumludur. Her bir elyafın üzerindeki renk kodlu ceketler, tamponlar veya tüpler sayesinde, birbirlerinden büyük ölçüde farklıdırlar. EIA/TIA-598 ile uyumlu olarak, iç lifler 12 liflik bir demet halinde renk kodludur ve saat yönünde sayılırlar.

Multi mod fiber kablolar için iki durum vardır:

Her biri 12 veya daha az telli birden fazla tampon tüpünü kapsayan kablolar için, her tüp aynı fiber renk koduna göre numaralandırılmalı veya renklendirilmelidir, Örnek 1. tüp mavi, 2. tüp turuncu ve diğerleri.

12’den fazla telli kablolar için, fiber optik kablo renk kodu kendini tekrar eder. 12 fiberden oluşan her iş gücü başka bir şekilde tanımlanır. Örneğin, 24 iplik grubu, bazı varyasyonlarla tekrar eden elyaf renk koduna sahiptir, Örnek 12 iplikten oluşan 1. ekip güçlü renklerdir ve 2. ekip, çizgili veya işaretleri tercih eden düz bir renktir.

Konnektör Renk Kodu

Konnektörler ayrıca fiber renk kodunun bir parçasıdır. Fiber kaplama yüzeyinin özel cila stilleri olduğu için, fiber jumper’lerin konnektörleri ve eşleşen adaptörler tanımlama için renk kodludur. Bununla birlikte, FC ve ST gibi metalik konnektörlerin ortaya çıkışı konnektör renk kodlama kompleksi yaptı, bu nedenle renkli gerilimli konfor botları ek olarak kullanılır. Önyükleme rengi üreticiler arasında farklılık gösterebilir.

Sonuç;

Fiber optik kablo renk kodu, fiber çeşitlerini renkli fiber kılıf, fiber konnektör, fiber kılıf vb.’den görsel olarak ayırt etmemize yardımcı olan bir işlemdir. Optik fiber renk kodlaması, fiber optik mühendisleri için ekleme süresi boyunca pratiktir, çünkü renkli fiberler ayrıca kablo akışı sırasında renk kodlarının sürekliliğini de destekler. Sonuç olarak, fiber kablo renk kodlaması, bakır kablolama yöntemlerine bükümlü çift renk kodlaması gibi fiber optik iletişimin temelini oluşturur.