Fiber Optic Kablo Tipleri: Single Mode vs Multimode Fiber Kablo

Single mod fiber (SMF) ve multi mod fiber (MMF) kablo tipleri çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılsa da, single mod fiber ve multi mod fiber arasındaki farklar hala kafa karıştırıcıdır. Bu makale temel yapı, fiber mesafesi, maliyet, fiber rengi vb.üzerine odaklanacaktır.. single mod ve multi mod fiber türleri arasında derinlemesine bir karşılaştırma yapmak.

Single Mode ve Multimode Fiber’e Genel Bakış

Single mod, fiberin bir seferde bir tür ışık modunun yayılmasına izin verdiği anlamına gelir. multi mod fiberin birden fazla mod yayabileceği anlamına gelir. single mod ve multi mod fiber arasındaki farklar esas olarak fiber çekirdek çapı, dalga boyu ve ışık kaynağı, bant genişliği, renk kılıfı, mesafe ve maliyette yatmaktadır.

Çekirdek Çapı

Single mod fiber çekirdek çapı multi mod fiberden çok daha küçüktür. Diğerleri mevcut olsa bile tipik çekirdek çapı 9 µm’dir. Ve multi mod fiber çekirdek çapı tipik olarak 50 µm ve 62.5 µm’dir, bu da daha yüksek “ışık toplama” yeteneğine sahip olmasını ve bağlantıları basitleştirmesini sağlar. Single mod ve multi mod fiberin kaplama çapı 125 µm’dir.

Multi mod fiberin zayıflaması, daha büyük çekirdek çapı nedeniyle SM fiberden daha yüksektir. Single mod kablonun fiber çekirdeği çok dardır, bu nedenle bu fiber optik kablolardan geçen ışık çok fazla yansıtılmaz, bu da zayıflamayı minimumda tutar.

Dalga Boyu Ve Işık Kaynağı

Multi mod fiberin büyük çekirdek boyutu nedeniyle, 850nm ve 1300nm dalga boyunda çalışan LED’ler (ışık yayan diyotlar) ve Vcsel’ler (dikey boşluklu yüzey yayan lazerler) gibi bazı düşük maliyetli ışık kaynakları multi mod fiber kablolarda kullanılır. Single mod fiber, kabloya enjekte edilen ışığı üretmek için genellikle bir lazer veya lazer diyotları kullanır. Ve yaygın olarak kullanılan single mod fiber dalga boyu 1310 nm ve 1550 nm’dir.

Bant

Multi mod fiber bant genişliği, ışık modu ile sınırlıdır ve şu anda maksimum bant genişliği 28000MHZ*km OM5 fiberdir. Single mod fiber bant genişliği teorik olarak sınırsızdır, çünkü bir seferde sadece bir ışık modunun geçmesine izin verir.

Renk Kılıf

TIA-598C standart tanımına göre, askeri olmayan uygulamalar için, single mod kablo sarı dış kılıf ile kaplanır ve multi mod fiber turuncu veya su ceketi ile kaplanır. Fiber Optik kablo renk kodu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Single Mod ve Multi Mod Fiber Mesafesi

Single mod fiberin uzun mesafeli uygulamalar için uygun olduğu bilinirken, multi mod optik fiber kısa mesafeli çalışmalar için tasarlanmıştır. O zaman single mod ve multi mod fiber mesafesi söz konusu olduğunda, ölçülebilir farklar nelerdir?

Grafikten, single mod fiber mesafesinin 1g’den 10G’YE kadar veri hızında multi mod fiber kablolarınkinden çok daha uzun olduğunu görüyoruz, ancak OM3/OM4/OM5 multi mod fiber daha yüksek bir veri hızını destekliyor. Multi mod optik fiber büyük bir çekirdek boyutuna sahip olduğundan ve birden fazla ışık modunu desteklediğinden, fiber mesafesi multi mod adım indeksli fiberde yaygın bir fenomen olan modal dağılım ile sınırlıdır. Single mod fiber olmasa da. Bu ikisi arasında temel bir fark var. Ek olarak, OS2 single mod fiber, tabloda listelenmeyen 40G ve 100G bağlantılarında daha uzun mesafeleri destekleyebilir.

Single mod ve Multi Mod Fiber maliyeti

” Single mod ve multi mod fiber maliyeti ” bazı forumlarda sıcak bir konudur. Çok sayıda insan kendi görüşlerini dile getirdi. Görüşleri esas olarak optik alıcı-verici maliyetine, sistem maliyetine ve kurulum maliyetine odaklanmaktadır.

Optik Alıcı-Verici Maliyeti

Single mod alıcı-vericilere kıyasla, multi mod alıcı-vericilerin fiyatı neredeyse iki veya üç kat daha düşüktür. Aşağıdaki tablo, FS uyumlu Cisco single mod alıcı-vericileri ve multi mod alıcı-vericileri örnek olarak almaktadır.

Sistem Maliyeti

Genellikle daha uzun mesafeli uygulamalara yönelik olan single mod fiberlerin temel özelliklerini kullanmak için, daha küçük nokta boyutuna ve genellikle daha dar spektral genişliğe sahip daha uzun dalga boylarında çalışan Lazerli alıcı-vericiler gerekir. Küçük çekirdek çapları için yüksek hassasiyetli hizalama ve daha sıkı bağlayıcı toleransları ile birlikte bu alıcı-verici alıcı-verici özelliklerini önemli ölçüde daha yüksek maliyetler ve fiber bağlantılar için genel olarak daha yüksek ara bağlantı ücreti ödemenize neden.

Multi mod fiberlerle kullanım için optimize edilmiş VCSEL tabanlı alıcı-vericiler için üretim yöntemleri, dizi cihazlarına daha kolay üretilir ve eşdeğer single mod alıcı-vericilerden daha düşük maliyetlidir. Çoklu fiber şeritlerin ve çoklu alıcı-verici dizilerinin kullanılmasına rağmen, simpleks-dubleks bağlantı üzerinden tek veya çok kanallı işlem kullanan single mod teknolojiye göre önemli maliyet tasarrufu vardır. Multi mod fiber sistem, paralel optik tabanlı Ara bağlantılar kullanan standart tabanlı bina uygulamaları için en düşük sistem maliyetini ve 100g’ye yükseltme yolunu sunar.

Kurulum Maliyeti

Single mod optik fiber genellikle multi mod fiberden daha ucuzdur. Sonunda 10G veya daha hızlı gitmek istediğiniz bir 1G fiber optik ağ oluştururken, single mod fiber maliyet tasarrufu yaklaşık yarı fiyattan tasarruf sağlar. Multi mod OM3 veya OM4 fiber, SFP modülleri için maliyette %35 artarken. Single mod optikler daha pahalıdır, ancak multi mod modun değiştirilmesinin işçilik maliyetleri, özellikle OM1—OM2—OM3—OM4’Ü takip ederse, önemli ölçüde daha yüksektir. Kullanılmış eski Fiber Kanal Sfp’lerine bakmak istiyorsanız, single mod 1g’nin fiyatı zeminden düşer. Bütçeniz varsa ve 10g kısa bağlantılara ihtiyacınız varsa, son kontroldeki ekonomi hala multi mod desteği destekler. Tek-modu için fiyat primi düşecek tarih anlaşılacağı gibi gözünüzü şu ekonomi olsa tutun.