5G Ağları İçin 5 Fiber Optik Türü

Fiber optik kablolar, 5G rakiplerinin en önemli unsurlarından biri haline geldi. 5G ağlarının tüketicilere ekstra güvenilir ve gelişmiş bağlantılarla yüksek hızlı ve düşük gecikmeli teklifler sunacağı kabul edilebilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için, daha büyük 5G frekans bandı ve kısıtlı ağ kapsama alanı nedeniyle ekstra 5G baz istasyonlarının oluşturulması gerekir. Ve 2025 yılına kadar, küresel 5G baz istasyonlarının toplam miktarının 6.5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor, bu da fiber optik kablo performansı ve oluşturulması için daha büyük standartlar ortaya koyuyor.

Şu anda, 5G topluluk mimarilerinde ve teknik çözüm seçiminde hala bazı belirsizlikler var. Bununla birlikte, temel vücut katmanında, 5G fiber Kablolar mevcut her faydayı ve gelecekteki gelişim isteklerini karşılamak zorunda kalacaktır. Aşağıdakiler, bir dereceye kadar geliştirilen 5G ağlarındaki sorunları ele alan 5 fiber optik kablo şeklidir.

Zahmetsiz 5G kapalı mikro baz istasyonları için viraj duyarsız optik Fiber

Muazzam 5G yeni makro baz istasyonları ve iç mekan mikro baz istasyonları arasındaki yoğun fiber bağlantıları, 5G giriş ağı yapılarındaki ana projedir. Sorunlu kablolama ortamları, istisnai olarak iç mekan fiber kabloları ve kapalı ev ve viraj, fiber viraj performansı için aşırı şartlar gerektirir. Optik fiber uyumlu ITU G. 657.A2/B2 / B3, performanstan ödün vermeden köşelerde zımbalanabilen ve bükülebilen ince bükülme genişletilmiş performansa sahiptir.

Birçok fiber üreticisi, 5G iç mekan uygulamalarında bu tür sorunları çözmek için düşük kayıplı bükülmeye duyarlı fiber (BIF) kabloları duyurdu.

OM5 çok modlu Fiber 5G çekirdek ağları için kullanılan

5G sağlayıcı sağlayıcıları ayrıca, içeriğin depolandığı bilgi merkezlerinin fiber optik topluluk yapısına da dikkat etmelidir. Ödül olarak, bilgi tesislerinin iletim hızı 10g/25G, 40G/I00G’DEN 25G/I00G, 200G/400G’YE dönüşüyor ve bu da veri tesisleri içinde ara bağlantı için kullanılan çok modlu optik fiberler için yeni özellikler ortaya koyuyor. Çok modlu optik lifler için uygun hakim Ethernet tipik gerektiğini, SWDM ve BiDi gibi teknolojileri çoklu dalga boyu 400 G ve 800 G, destek çok büyük hız için uzun vadeli iyileştirmeler kapak ve aynı şekilde durumlar kablolama bilgi merkezleri yoğun ayarlamak için yeterli bükülme direnci vermek zorunda.

Bu koşulların altında, yepyeni geniş bant OM5 çok modlu fiber, bilgi çekirdeği yapıları için sıcak nokta seçimine dönüşür. OM5 fiber, 850 nm ila 950 nm civarında aynı anda birkaç dalga boyunun iletilmesine izin verir. PAM4 modülasyonu ve WDM teknolojik know-how’ı benimseyerek, OM5 optik fiber, 100Gb/s, 200Gb/s ve 400Gb/s iletim sistemlerinde 150 metreye yardımcı olmaya hazırdır ve gelecekteki hızlı mesafe ve aşırı hızlı iletim ağlarının kabiliyetini kesinleştirerek, 5G atmosferinin altındaki veri içi çekirdek bağlantıları için en iyi seçimdir.

Üç. Mikron çaplı optik fiberler daha büyük Fiber yoğunluğu sağlar
5G taşıyıcı ağların erişim katmanının veya toplama katmanının karmaşık dağıtım ortamlarının bir sonucu olarak, kısıtlanmış mevcut kablo boru hattı varlıkları gibi sorunlarla karşılaşmak kolaydır. Sınırlı alanın ekstra optik fiberleri koruyabilmesini sağlamak için, kablo üreticileri kablo demetlerinin boyutlarını ve çapını kesmek için kaba çalışıyorlar. Örnek olarak, son zamanlarda Prysmian grubu, 5G teknoloji taleplerini karşılamak için bendbright XS yüz sekizµm tek modlu fiberi sundu. Bu ilerici optik fiber, kablo tasarımcılarının 125µm cam çapını korurken aynı zamanda güçlü bir şekilde düşürülmüş kablo boyutları sunmasına izin verir.

Benzer bir şekilde, aynı fikirlerle Corning, fiber kablo üreticilerinin daha küçük bir genel dış çap elde etmek için 245 mikrondan 200 mikrona kadar olan önceki kablo kaplama kalınlıklarından 45 mikronu tıraş etmelerini sağlayan SMF-28 extremely 200 fiberini sundu. Ve ekstra bir optik fiber markası olan Yofc, ek olarak, 5G ağları için easyband plus-Mini 200µm alçaltılmış çaplı bükme duyarsız elyafı sunar; Bu, kablo çapını %50 kullanarak azaltacak ve boru hatlarındaki fiber yoğunluğunu önemli ölçüde artıracaktır.

Önemli güçlü disipline sahip ULL Fiber, 5G bağlantı uzunluğunu uzatabilir

5G fiber üreticileri, fiber erişimini mümkün olduğunca uzatmak için ultra düşük kayıplı (ULL) fiber optik uygulamalı Bilimleri aktif olarak araştırıyorlar. G. 654.E optik fiber, devrim niteliğindeki 5G fiberin bu formlarından biridir. Ortak G. 652’den bir tür.D fiber yaygın olarak 10g, 25G ve 100G, G. 652’de kullanılır.E fiber, optik fiberin doğrusal olmayan sonuçlarını büyük ölçüde azaltabilen ve 200g ve 400G bağlantılarında daha büyük işaret modülasyon formatı ile zorluk çekmeyen OSNR’Yİ daha güçlü hale getirebilen daha güçlü bir alan ve ultra düşük kayıp yönleriyle birlikte gelir.

İletim hızının ve 5G çekirdek ağının ve bulutlu veri ortasının yeteneğinin sürekli artmasıyla, bunun gibi fiber optik kablolar muhtemelen daha fazla istenecektir. Bugünün Corning’in TXF elyafının çeşitli G. 654 olduğu belirtiliyor.E fiber, genel ağ faturalarını düşürürken bile bant genişliği ihtiyaçlarını geliştirmeye özen gösteren ağ operatörlerini desteklemek için aşırı bilgi harcama yetenekleri ve ince erişim ile birlikte gelir. Son zamanlarda, Infinera ve Corning, bu txf fiberini kullanarak 800km boyunca 800G yaptılar; bu, bu fiberin 5G ağ dağıtımı için yüksek kaliteli uzun mesafeli iletim çözümleri sunması bekleniyor.

Turbo 5G topluluk kurulumu için Fiber optik kablo

5G topluluk dağıtımı, her iç ve dış mekan olayını kapsar, kurulum hızı unutmamak istediğiniz bir faktördür. Kuru su engelleme biliminden yararlanan tam kuru optik kablo, kablo kurulum süresi boyunca fiber ekleme hızına bir destek verecek konumdadır. Hava üflemeli mikro Kablolar kompakt ve hafiftir ve fiber sayısını en üst düzeye çıkarmak için aşırı fiber yoğunluğu içerir. Bu kablo çeşidi, birden fazla bükülme ve dalgalanma ile daha uzun kanallara monte edilmek için uygundur ve insan gücü ve kurulum süresinde ve üfleme kurulum yaklaşımları ile yüksek kurulum verimliliğinde alışveriş yapabilir. Dış fiber kablo dağıtımı için, bazı anti-kemirgen ve anti-kuş optik kabloları da kullanılmalıdır.

5G ağları için hazır olun

şu anda, optik fiber, 5G taleplerine ölçeklendirme pozisyonunda ideal bir ortamdır. 5G ağları daha büyük bant genişliği yeteneği, düşüş gecikme özellikleri ve karmaşık dışında dağıtımları fiber optik üreticileri için zorluklar yanı sıra sınırsız bir potansiyeli ifade, ama optik ağlar bizim hızla bu yeni ihtiyaçları karşılamak için adapte etmeli. Yukarıda açıklanan optik fiberin yanı sıra, 5G fiber üreticilerinin pazar için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde farklı devrimci fiberler ortaya koyacakları açık olmaya devam ediyor.